Znate li da dobro poznata “Svraka-vrana” nije samo narodna šala koja može zabaviti i utješiti dijete, već prava odgojna aktivnost? Slične igre u kojima se koriste djetetove ruke i koje su popraćene ritmičkim pjesmicama ili pjesmicama nazivaju se "igre s prstima". Korisni su i za bebe do godinu dana i za starije bebe.

Ciljevi igara s prstima za djecu

igre s prstima.jpg

Najočitiji cilj igara s prstima, kao i svake druge igre, jest zabaviti bebu i razveseliti je. Ali postoje i drugi ciljevi koji se postižu tijekom igre, čak i ako roditelji ne razmišljaju o njima.

Igre prstima u ranoj dobi jedan su od načina na koji roditelji komuniciraju s bebom. Pomažu u jačanju emocionalnog kontakta.


Prednosti igara s prstima:

  • Igra prstima razvija taktilne osjete i finu motoriku, a s njima i govor.
  • Poboljšava se koordinacija pokreta.
  • Razvija se pažnja, pamćenje i mašta.
  • Rječnik postaje bogatiji.
  • Ruka se priprema za crtanje i pisanje.
  • Tijekom igre beba se smiruje i oslobađa emocionalnog i fizičkog stresa.


Igre s prstima za djecu od 2 godine

kućni ljubimci za djecu.jpg

Djeca mlađa od 2 godine imaju uglavnom pasivnu ulogu u igrama s prstima. Odrasla osoba sklapa djetetove ruke, savija se, ispravlja, masira prste i tako dalje. Masaža i emocionalni kontakt u ovoj dobi dolaze do izražaja.



Što je dijete starije, to se aktivnije uključuje u igru ​​prstima. Počinje sam ponavljati pokrete i riječi.

U dobi od dvije godine dijete je u stanju izvoditi jednostavne radnje na zahtjev odrasle osobe, na primjer, pljeskati rukama ili stiskati šake. Neka djeca u ovoj dobi već mogu ponoviti riječi dječje pjesmice uz igru: u cijelosti ili u dijelovima.



Igre s prstima za djecu od 2 godine trebale bi biti kratke, razumljive djetetu, s jednostavnim zapletom i ritmičkom pratnjom. Primjer takve igre je poznata dječja pjesmica o kupusu. Prvo, odrasla osoba pomaže bebi u izvođenju pokreta. Zatim ih pokazuje, a dijete ponavlja:



„Kupus sjeckamo, sjeckamo (pokreti ravnih dlanova gore-dolje, oponašanje kretanja oštrice noža).

Trljamo i trljamo kupus (beba trlja šake).

Kupus posolimo, posolimo (prsti skupljeni u prstohvat, dijete oponaša soljenje).

Kupus cijedimo i cijedimo (beba stišće i opušta šake).

I onda to stavimo u usta. am! (opet stisnuti prste, prinijeti imaginarni kupus ustima)”

Igre s prstima za djecu od 3 godine

igre s prstima u dobi od 3 godine.jpg

U dobi od tri godine igre prstima postaju sve složenije. U igri možete koristiti ne samo pokrete rukama i prstima, već ih i kombinirati s drugim fizičkim vježbama: čučnjevi, pregibi, njihanje rukama i nogama. Možete koristiti razne predmete i igračke, uključujući lutke za prste.

Prilikom odabira igre usredotočite se na bebine mogućnosti, nemojte forsirati. Ako je djetetu igra teška, brzo će izgubiti interes za nju, a ako nije jednostavna za njegovu dob, odmah će mu dosaditi.



Igrajte se kada je vaše dijete dobro raspoloženo. Pokušajte da vas ne ometaju strani zvukovi. Ako vidite da se vaše dijete ne može nositi sa zadacima, nemojte inzistirati na njihovom izvršavanju, a pogotovo ga nemojte predbacivati ​​ili grditi. Igra se ne smije pretvoriti u dosadnu lekciju ili zadatak. Čim primijetite da je vaše dijete umorno ili rastreseno, prestanite se igrati i djetetovu pozornost prebacite na drugu aktivnost.



Primjer klasične igre prstiju za djecu od 3 godine je "Riba". U njemu dijete samostalno izvodi pokrete uz riječi odrasle osobe:

„Riba pliva u vodi. Ribama je zabavno igrati se (složeni kistovi pokazuju kretanje ribe).

Ribo, ribo, zločesta djevojko (tresi prstom),

Želimo te uhvatiti (raširi dlanove i udari ih o jedan uz hvatanje).

Riba je izvila leđa (savijte ruke s prstima prema dolje),

uzela mrvicu kruha (pokažite prstima kako riba otvara i zatvara usta),

ribica je mahala repom (skupite dlanove, pomičite ih lijevo-desno) ),

riba je brzo otplivala (sakrijte ruke iza leđa).


Igre prstima i dječji govor

igre prstima razvoj govora.jpg

Djeca mlađa od godinu dana još ne mogu ponavljati riječi za odraslima, ali nakupljaju pasivnu zalihu riječi i pojmova. Za djecu od dvije do tri godine i stariju, igra prstima također je praktična aktivnost za vježbanje govornih vještina.

  • U blizini su područja mozga zadužena za govor – "centri za govor" – i za motoriku, odnosno motoričku aktivnost. Igre s prstima razvijaju finu motoriku i na taj način pomažu bebama do godinu dana da se pripreme za svladavanje govornih vještina. U starijoj dobi pomažu u jačanju i razvoju ovih vještina.
  • Slušajući pjesmice i pjesmice koje prate igru, beba pamti nove riječi i pojmove, uči uspoređivati ​​i analizirati. Na primjer, kada nabraja likove – prvi, drugi, treći – dijete dobiva predodžbu o količini i rednom brojanju. Kad se junaci nekako okarakteriziraju, upoznaje se s karakteristikama predmeta: velik, mršav, hrabar, spretan itd.
  • Igre s prstima, kao i druge igre s bebom, kao što je već spomenuto, oblik su komunikacije između odrasle osobe i djeteta. Komunikacija potiče dijete na govor i poboljšava njegov govor kako bi ga se razumjelo. Dakle, što više razgovarate, uključujući i tijekom igre, s bebom, to će ono uspješnije naučiti samo govoriti.

Zaključci:

  1. Igre s prstima zabavljaju bebu, pomažu u stvaranju emocionalnog kontakta s odraslima, razvijaju fine motoričke sposobnosti, govor, pamćenje, maštu i koordinaciju pokreta.

  2. Igre s prstima za djecu od 2 godine trebaju biti jednostavne i dovoljno kratke da ih dijete može lako zapamtiti i ponoviti.

  3. Igre s prstima za djecu od 3 godine mogu se kombinirati s fizičkim vježbama i uključuju manipulaciju igračkama i predmetima.

  4. Razvoj fine motorike doprinosi razvoju govora. Osim toga, tijekom igre dijete uči i pamti nove riječi, uči opažati ritam i razlikovati intonaciju.